جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی با هدف رفع ایراداتی نظیر مشکلات تنفسی و نقصان های ظاهری که در طی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی اولیه انجام شده است ، صورت می گیرد. در صورتی که مشکلات سطحی باشد ، با انجام فرآیند سرپایی در مطب مانند سوهان کشیدن بینی برای رفع قوز آن ، مشکل برطرف می شود. اما موضوع زمانی چالش برانگیز است که مشکل عمیق تری وجود داشته باشد. در این صورت جراحی بینی دومی با پیچیدگی های بیشتر برای رفع ایرادات انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر به ادامه مقاله تهیه شده توسط دکتر مسعود رادمان بهترین جراح بینی کرمان توجه فرمایید. 

جراحی ترمیمی بینی

مشکلاتی که در جراحی ترمیمی بینی رفع می شوند

 • اصلاح ایراداتی چون قوز و انحراف که به طور کامل در جراحی زیبایی بینی اولیه برطرف نشده اند.
 • بروز مشکلات تنفسی ناشی از عمل قبلی
 • اصلاح بیش از حد کوچک شدن بینی
 • اصلاح بیش از حد سر بالا شدن بینی ( بینی خوکی )
 • برطرف کردن عدم تقارن در سوراخ های بینی
 • و غیره.

انواع روش های جراحی ترمیمی بینی

جراحی از طریق دو روش جراحی بینی باز و جراحی بسته بینی انجام می شود. تفاوت این دو روش در محلیست که برش ها در آن قسمت ایجاد خواهند شد.

 1. در جراحی باز ، برش ها در ناحیه کلوملا ( تیغه میان دو سوراخ بینی ) ایجاد می شوند و پس از جدا شدن پوست از ساختار بینی، تغییرات اعمال خواهد شد. در این روش ، جراح بینی در رفسنجان اشراف کامل به ساختمان بینی دارد بنابراین امکان بروز نامتقارنی در بینی بسیار کم است.
 2. اما در عمل بسته جراحی ترمیمی بینی ، برش ها در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند. این روش معمولا برای افرادی که ایراد خاصی در نوک بینی شان وجود ندارد مناسب است. همچنین این روش به دلیل محدودیت دید ، اولویت دوم جراحان بینی می باشد. در این روش به دلیل اینکه آسیب چندانی به بافت پوست وارد نمی شود ، تورم و کبودی کمتر بوده و دوران نقاهت کوتاه تر است.

لازم به ذکر است برای ایجاد تغییر در سوراخ های بینی ، فارغ از اینکه جراح از کدام روش استفاده می کند، تغییراتی چون جمع کردن پره ها اعمال خواهد شد.

ممکن است این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد ، که آیا افتادگی نوک بینی عارضه ای طبیعی است یا خیر ؟

توجه داشته باشید که تورم بینی در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی اولیه به مرور بهبود پیدا می کند و بینی به روند نرمال خود باز می گردد ، برش ها ایجاد شده بسته می شوند و بافت نوک بینی بالا کشیده می شود ، تمامی این موارد می توانند در افتادگی نوک بینی تاثیر بگذارند. جالب است بدانید که در برخی مواقع نیروی جاذبه به طور طبیعی بینی را به سمت پایین می کشید. در نتیجه اگر غضروف بینی در اندازه و موقعیت مناسبی قرار نگیرد که نمی توان آن را در موقعیت اصلی خود قرار داد ، با تاثیر نیروی جاذبه مقابله می کند و نوک بینی دچار افتادگی می شود. هر دو این عوامل قابل پیش بینی هستند ، اما مراجعه به جراح حاذق و انجام برخی فرایند های پیشگیرانه مانع از افتادگی بینی خواهد شد.

پیوند غضروف در جراحی ترمیمی بینی

در برخی از مراجعه کنندگان که بافت های بینی آن ها به شدت اسیب دیده و دست پزشک برای اصلاح نقوص بسته است، نیاز به پیوند غضروف احساس می شود. در چنین شرایطی باید از غضروف های خود زیباجو استفاده شود اما در موارد نادر پزشک استفاده از غضروف خارجی یا اهدایی را نیز پیشنهاد می دهد. منابع مورد استفاده برای برداشت غضروف عموما از دنده یا گوش فرد می باشد که بعد از پیوند هیچ تغییر ظاهری برای عضوهای یاد شده ایجاد نمی شود.

اگر منبع مورد استفاده دنده باشد، پزشک برای برداشتن غضروف دنده، یک برش به ابعاد حدود 4 الی 5 سانتی متری بر روی قفسه سینه بیمار ایجاد می کند، سپس از دنده 6 بیمار آن هم به مقدار خیلی کم و ناچیز، غضروف مورد نیاز برمی دارد. این اقدام، هیچ گونه تاثیر سوئی بر روی دنده ها یا قفسه سینه زیباجو نخواهد داشت. البته باید به این نکته دقت کنید که میزان غضروفی که در طی این روش به دست می آید در مقایسه با میزان غضروفی که طی برداشت غضروف از گوش به دست می آید بسیار بیشتر است. در نتیجه با این نوع غضروف می توان تغییرات بیشتری را در ساختار بینی به وجود آورد.

سوالی که ذهن بسیاری از زیباجویان را به خود مشغول کرده این می باشد که آیا جراحی بینی ترمیمی با پیوند غضروف درد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برخلاف عموم که گمان می کنند انجام این روش درد بسیار زیادی به همراه دارد، بیمار بعد از عمل بینی ترمیمی با استفاده از غضروف دنده، دردی مضاف بر عمل بینی اولیه را تجربه نخواهد کرد. همانطور که در جراحی بینی اولیه پزشک برای درد احتمالی از دارو مسکن تجویز می کند در این روش نیز با استفاده از مسکن می توان عوارض را کنترل کرد.

جراحی ترمیمی بینی

چه مدت بعد از عمل اولیه ، جراحی ثانویه انجام می شود؟

حداقل یک سال بعد از رینوپلاستی اولیه ، جراحی ترمیمی بینی انجام می شود. طبیعی است که این مدت برای بسیاری از افراد زمانی بسیار طولانی می باشد، اما باید توجه داشته باشید که برای انجام این جراحی عجله نداشته باشید چرا که در این مدت علاوه بر ترمیم بافت های آسیب دیده، تورم بینی نیز کاهش یافته و موجب می شود تا دکتر به راحتی قادر به تشخیص ایرادات باقی مانده باشد. انجام زود هنگام این جراحی ممکن است در روند ترمیم اختلال ایجاد کند و عوارض غیر قابل برگشتی برای فرد بوجود آید. البته در مواردی که ایرادات بینی جزئی باشد، فرد پس از معاینه و صلاحدید پزشک می تواند زود تر از یکسال اقدام به جراحی نماید. به طور کلی عمل زیبایی بینی از جراحی های پیچیده محسوب می شود اما با تکرار مجدد آن پیچیده تر نیز خواهد شد در مواردی که ایرادات بینی شدید باشد، فرد مجددا تحت بیهوشی کامل قرار گرفته و جراحی در اتاق عمل صورت می گیرد. اصلاح ایرادات جزئی بینی در مطب و با بی حسی موضعی امکان پذیر است.

بهترین جراح ترمیمی بینی در کرمان

فرآیند جراحی ثانویه بینی نسبت به عمل اولیه در بینی پیچیده تر است. به دلیل چنین پیچیدگی ، پزشکان کمتری دست به جراحی ترمیمی بینی می زنند. معمولا پزشکانی که به تجربه و مهارت خود اطمینان کامل دارند ، این فرآیند زیبایی و گاهی درمانی را انجام می دهند. دکتر مسعود رادمان از جراحان برجسته کرمان هستند ؛ ایشون در طی سال ها فعالیتی که در جراحی های زیبایی و درمانی بینی داشته اند ، توانسته اند رضایت مراجعه کنندگان خود را به ایده آل ترین شکل ممکن جلب کنند. شما می توانید برای دیدن نمونه کارهای ایشان به گالری تصاویر یا صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه فرمایید.

ترمیم بینی عمل شده با لیزر

امروزه درباره کاربردهای فراوان و تاثیرات مثبت لیزر درمانی ، موارد زیادی را می شنویم. به طور کلی لیزر ، درمانی برای رفع ایرادات پوستی نظیر آکنه ، جای جوش ، ترک پوستی و موارد این چنینی است. نفوذ این دستگاه تا لایه دوم پوست است  و دراین لایه سلول های پوستی را درمان می کند. لذا تغییر استخوان یا غضروف بینی توسط لیزر امکان ندارد. سودجویانی که با این ترفند سعی در درآمدزایی برای خود دارند ، متاسفانه توانسته اند در بعضی افراد تاثیر بگذارند. در نظر داشته باشید که برای رفع ایرادات اسکلتی بینی تنها راه جراحی ثانویه آن می باشد.

ورم بینی بعد از جراحی ترمیمی بینی

پس از انجام عمل بینی ترمیمی ، پوست بینی برای ترمیم خود ، کلاژن سازی را افزایش می دهد. این اقدام ، سبب ضخیم شدن پوست خواهد شد. هر چه عمل در بینی به دفعات بیشتری انجام شود ، ضخامت پوست نیز بیشتر می شود. بنا بر این گفته ها ، تورم بعد از جراحی ثانویه بینی به نسبت  تورم جراحی اولیه بینی ، بیشتر است.  برای کاهش ورم بعد از عمل ثانویه بینی ، حتما مراقبت های بعد از آن را رعایت کنید.

تاثیر پوست در عمل ترمیم بینی

جریان خون

در صورتی که عمل اولیه بینی با دقت انجام شود ، مشکلی در گردش خون ایجاد نمی شود ، به همین جهت رینوپلاستی می بایست  توسط  جراح بینی با تجربه انجام شود تا در عملکرد خونرسانی بینی هیچ گونه اختلالی رخ ندهد. زمانی که گردش خون از آستانه تحمل بافت بیش‌ تر می‌ شود ، اکسیژن و یا ایسکمی ، تمایل به خالی‌ شدن از بافت‌ها را دارند که با ادامه دار بودن این روند ، شروع به مرگ بافت از سطوح ریزتر می‌ شود. در جراحی ترمیمی بینی ، پزشک اغلب از گرافت استفاده می ‌کند که در این صورت ، گرافت باید به طور مناسب خونرسانی شود. بنابراین برای به حداکثر رساندن جریان خون بهتر است که بیماران مراقبت های قبل از عمل بینی ترمیمی را که شامل اجتناب از سیگار ، الکل و غیره است را به طور کامل رعایت کنند تا این فرایند ترمیمی به طور مطلوب انجام شود. لازم به ذکر است ، شخصی که جراحی بینی انجام می دهد ، در صورتی که دچار دیابت و یا تورم شدید باشد ، احتمال عفونت و نیز نکروز پوستی در او افزایش می یابد که حتی با وجود پزشک حاذق نیز ، نتیجه مثبتی حاصل نمی شود. برای جلوگیری از این عارضه باید پزشک را در جریان گذاشته تا ابتدا از قبل به کنترل عارضه پرداخت ، سپس اقدام به رینوپلاستی ترمیمی نمود

قابلیت ارتجاعی پوست

بافت نرم و قابلیت ارتجاعی پوست ، از دیگرعواملی است که در نتیجه جراحی ترمیمی بینی تاثیر بسزایی می گذارد. یکی از دلایل عمل بینی ترمیمی ، بازسازی بافت‌های تخریبی می باشد که اغلب در اثر کاهش بیش از اندازه بینی در رینوپلاستی ابتدایی ایجاد می‌ شود. جراح در عمل ترمیمی بینی ، ارتفاع پل بینی و نوک آن را به جهت قابلیت ارتجاعی پوست بررسی می کند تا بتواند تغییرات اعمال شده را تحمل کند. بنابراین باید بگوییم متقاضیانی که در این فرایند زیبایی ، پوست ارتجاعی داشته باشند ، کاندید مناسب تری برای انجام جراحی بینی ترمیمی می باشند

نکات ضروری بعد از جراحی ترمیمی بینی

اگر قصد دارید این بار بعد از عمل زیبایی بینی تان نتیجه ایده آل حاصل شود ، پیشنهاد می دهیم به این نکات توجه کنید:

 • نسبت به نتیجه رینوپلاستی دوم ، انتظاری واقع بینانه داشته باشید.
 • با پزشک خود نسبت به تعیین فرم جدید و تغییرات مورد نیاز به تفاهم برسید.
 • یک سال پس از رینوپلاستی اولیه ، عمل ثانویه بینی را انجام دهید ؛ قبل از این بازه زمانی ، به دلیل آن که ساختار بینی هنوز به طور کامل ترمیم نیافته است و کمی از تورم وجود دارد ، جراحی دوم توصیه نمی شود.
 • از آن جا که عمل بینی ترمیمی پروسه ای چالش برانگیز است در انتخاب پزشک خود دقت بسیاری داشته باشید.
 • هنگام عمل نباید هیچ زخم فعالی در بینی وجود داشته باشد. وجود زخم فعال در بینی سبب ایجاد عفونت و عوارض سختی خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی بینی

یکی از مواردی که رعایت آن تاثیر بسیار زیادی در نتیجه عمل زیبایی و درمانی بینی ثانویه می گذارد، منجر به حاصل شدن بهترین نتایج و به حداقل رسیدن عوارض ناشی از آن شده و موجب می شود تا دوران نقاهت بعد از عمل جراحی به بهترین شکل ممکن سپری شود رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد که افراد به هیچ عنوان نباید در انجام آن ها کوتاهی نمایند.

به همین منظور ما در ذیل به تعدادی از مهم ترین نکات مراقبتی بعد از جراحی ترمیمی بینی اشاره کرده ایم:

 1. بهتر است طی 24 ساعت ابتدایی بعد از عمل زیبایی دماغ به طور مطلق استراحت کنید و بعد از این مدت انجام فعالیت های شخصی تان را از سر بگیرید.
 2. از استراحت مطلق خودداری کنید زیرا موجب بروز یبوست و لخته شدن خون در پاها می شود.
 3. غذاهای نرم و آبکی مانند سوپ میل کنید و به منظور جلوگیری از تشدید تورم بینی از خوردن موادغذایی و میوه جات سفت و همچنین غذاهای تند و پرادویه بپرهیزید.
 4. مصرف میوه جات، سبزیجات، ماهی، میگو، صیفی جات و به طور کلی مواد غذایی حاوی فیبر را در رژیم غذایی خود به میزان زیاد قرار دهید.
 5. هنگام خواب زیر سرتان چند بالشت قرار داده، به پشت و طاقباز بخوابید.
 6. حتماً بر روی بینی خود چسب بزنید.
 7. تا مدت زمانی که پزشک برای تان تعیین نموده است انجام ورزش، به خصوص ورزش های رزمی همچون بوکس را از سر نگیرید.
 8. استفاده از عینک را به بعد از 2 ماه موکول نمایید، استفاده از لنز چشمی بلامانع می باشد.
 9.  به مدت 14 روز از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید؛ رابطه جنسی با ترشح هورمون هیجان همراه بوده و این امر منجر به تشدید تورم بینی می شود.
 10. داروهای تان را سروقت، طبق دستور مصرف و به طور کامل استفاده کنید.

هزینه جراحی ترمیمی بینی

معمولا هرگاه فردی بخواهد کاری را انجام دهد ابتدا به هزینه های آن پروسه فکر میکند ، در ارتباط با جراحی قطعا قیمت های بالا و پایین بسیاری را دیده و شنیده اید. سوالی که بعد از این موضوع پیش می آید این است که چه فاکتور های بر احتساب قیمت عمل ثانویه بینی تاثیرگذار است ؟ فاکتورهای بسیاری در روند جراحی تاثیر میگذارد و به طبع یکسری عوامل نیز بر نرخ هزینه این روند موثر خواهد بود. از جمله سابقه کار جراح بینی در کرمان است ، که هر قدر فردی متخصص و با سابقه باشد به راحتی می تواند از پس چالش های رخ داده در حین عمل بربیاید و کمترین عارضه احتمالی را برای شخص به همراه داشته باشد. از دیگر موارد تاثیر گذار می توان به کلینیک ، تیم بیهوشی ، میزان اصلاحات وارده و غیره در تعیین قیمت نهایی این فرآیند بسیار اهمیت دارند. گفتنی است که نوع بینی فرد که میزان اصلاحات را تعیین می کند هم از جمله فاکتورهای موثر بر قیمت به شمار می رود.

آیا جراحی ثانویه ارزان ارزشش را دارد ؟

قطعا نرخ و قیمت های پایینی را در تبلیغات ماهواره ای مشاهده کرده اید و به فکر افتاده اید شما نیز می توانید با نازل ترین قیمت ها فرم جدید دلخواه بینی خود را داشته باشید. اما متاسفانه باید به عرض برسانیم که این دسته از تبلیغات اصلا پایه و اساس واقعی ندارند. تا بحال به نتیجه جراحی ترمیمی بینی ارزان فکر کرده اید ؟ اصلا می دانید چه بر سر سلامتی خود می آورید ؟ انجام جراحی به خودی خود یکسری عوارض اجتناب ناپذیر را به دنبال دارد وای به روزی که این فرآیند را دکتر بی تجربه ای انجام دهد که همین میزان اندک عارضه را چندین برابر می کند و حتی عواقب جبران ناپذیری را برای شخص به دنبال خواهد داشت.

عمل ترمیم افتادگی نوک بینی !

یکی از پیامدهایی که بسیاری از افراد بعد از جراحی بینی اولیه با ان مواجه می شوند ، افتادگی نوک بینی می باشد. با توجه به تغییرات رخ داده در طول سال های ابتدایی بعد از جراحی ، نوک بینی برخی از بیماران در طول فرایند بهبود ، دچار افتادگی می شود که در نتیجه به جراحی بینی ترمیمی نیز نیاز پیدا خواهند کرد ، تا به منظور رفع افتادگی اقدام نمایند. قرار گرفتن تحت این جراحی ، مسئله ای پیش پا افتاده نخواهد بود و نمی توان بدون مراجعه به یک پزشک با تجربه و حاذق برای آن تصمیم گرفت. در واقع این پروسه جراحی دارای ریسک های مربوط به خود می باشد ، در نتیجه انتخاب جراح بینی خوب همچون دکتر مسعود رادمان می تواند کمک کند تا علاوه بر بهبود عوارض شما عزیزان پس از جراحی با عارضه هایی همچون افتادگی بینی و غیره نیز مواجه نشوید.

زیبا جویان چه زمانی به جراحی ترمیمی بینی نیاز پیدا می کنند؟

اگر حدود یک سال از پروسه عمل بینی اولیه شما نیز گذشته باشد و تمامی عوارض جانبی و تورمات موجود بر روی بنی تان بهبود پیدا کرده باشد ، اما همچنان شما با برخی عوارض همچون اختلالات تنفسی و ظاهری بینی خود مواجه باشید ، لازم است تا تحت جراحی بینی ثانویه قرار بگیرید تا تمامی مشکلات موجود و اساسی بهبود پیدا کنند.

قوز بینی: این عارضه در افراد با بینی های استخوانی بسیار مشاهده می شود ، در صورتی که جراح بینی اولیه شما تجربه و مهارت لازم را نداشته باشد ، تیغه و استخوانی بینی اصلاح نخواهد شد ، در نتیجه برآمدگی باقی مانده تنها با جراحی مجدد بهبود پیدا خواهد کرد.

تنفس نامناسب: احتمال آن که شما بعد از عمل بینی بویایی خود را از دست دهید نیز وجود دارد ، در نتیجه مهارت بالای جراح بینی در کرمان دکتر رادمان در این مواقع حرف اول را خواهد زد. اختلالات تنفسی و بویایی از موارد بسیار حائز اهمیتی هستند که در صورت وجود اختلال در آن ها ، نیاز است تا جراحی ترمیمی بینی انجام دهید.

افتادگی نوک بینی: معمولا زیبا جویان با بینی های گوشتی به عارضه افتادگی بینی مبتلا می شوند ، زیرا بینی ساختاری محکم نداشته و جراح اقدامات لازم را جهت استحکام سازی آن ایجاد نکرده است ، که با جراحی مجدد تلاش بر افزایش استحکام سازی بینی با استفاده از پیوند غضروفی خواهد کرد. لازم به ذکر بوده که این نوع جراحی بینی ترمیمی بسیار پیچیده و سخت می باشد.

دفرمه شدن بینی: بسیاری از افراد جهت افزایش اعتماد بنفس خود به جراحی زیبایی بینی روی می آوردند ، در نتیجه اگر نتیجه حاصل از رینوپلاستی اولیه مطلوب نباشد ، سبب کاهش اعتماد بنفس افراد و دفرمه شدن ساختار بینی آن ها خواهد شد.

پاسخ

18 + 4 =

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید