جراحی بینی گوشتی در رفسنجان

نیاز به زیبایی در همه افراد ، با هر سن و جنسیتی وجود دارد و از آنجایی که بینی در مرکز صورت قرار دارد ، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و تناسبات چهره افراد خواهد داشت. به همین دلیل یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی میان مردم، جراحی بینی می باشد ، با توجه به انواع بینی که برای عمل زیبایی وجود دارد. در این مقاله از دکتر مسعود رادمان ، بهترین جراح بینی کرمان ، قصد داریم به جراحی بینی گوشتی در رفسنجان بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

جراحی بینی گوشتی در رفسنجان - دکتر رادمان

 

مشخصات افراد با بینی گوشتی

داشتن بینی گوشتی ژنتیکی است. اصطلاح گوشتی بودن به این معنی نیست که در ساختار بینی گوشت وجود دارد! این ساختار متشکل از پوست ، استخوان و غضروف می باشد اما در دسته بندی های انواع دماغ اعم از استخوانی ، گوشتی ، قوز دار و غیره ، اگر حجم و تراکم استخوان نسبت به غضروف کمتر باشد و از سوی دیگر پوست ضخیم تر باشد ، این بینی در دسته “گوشتی” قرار خواهد گرفت. غضروف موجود در ساختار بینی گوشتی ضعیف است و بر روی پوست غدد چربی و منافذ باز زیادی وجود دارد. از سوی دیگر به دلیل بزرگتر بودن غضروف جانبی در قسمت پایین دماغ ، نوک دماغ برجسته تر دیده می شود. این تجمع بافت نرم در نوک بینی ست که باعث گوشتالود دیده شدن دماغ می شود. شکل این غضروف گرد و محدب است و پره های بینی ضخیم ، پهن و باز هستند.
پزشک جهت تغییر اندازه بینی در جراحی بینی گوشتی، از تکنیک نازک کردن پوست استفاده می کند اما برای شکل دادن به غضروف چه کاری می توان انجام داد؟ قبلا گفته شد که ضعیف بودن غضروف یک نقطه ضعف در جراحی زیبایی بینی به حساب می آید به همین دلیل احتمال اینکه در حین عمل به پیوند غضروف از بدن خود فرد جهت تقویت بافت غضروفی برای ایجاد پشتیبانی قوی برای حفظ بینی جدید نیاز شود ، بالا می رود. در گذشته با استفاده از تکنیک کوکی کات – کوکی کات الگویی خاص در روش های قدیمی رینوپلاستی بود که برای انواع بینی ها استفاده می شد- ساختار غضروف بینی را در حین عمل بیشتر ضعیف می کردند و به همین علت اسکلت بینی پس از عمل فاقد پشتیبان و در نهایت خطوط زخم و فرورفتگی ها به علت خالی بودن فضای زیرین بیشتر به چشم می آمد. اما امروزه جراح رینوپلاستی خوب دکتر رادمان ، بینی را با کمک پیوند غضروف از ناحیه تیغه میانی و سپتوم تقویت می نماید و مانع از ایجاد این نوع اشکال در نتیجه رینوپلاستی می شود.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

بینی ها از لحاظ میزان ضخامت پوست، به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم شده اند که در زیر به برخی از تفاوت ها و ویژگی های این دو بینی اشاره خواهیم کرد: بینی های استخوانی دارای پوستی نازک و ساختمان مستحکمی هستند. به همین دلیل ایده آل ترین نوع بینی برای جراحی زیبایی می باشند. اما پوست بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی از ضخامت بیشتری برخوردار است و غضروف و ساختمان این بینی ها ضعیف تر می باشد. افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند قادر به انجام انواع جراحی بینی طبیعی ، جراحی بینی به فرم فانتزی و به فرم نیمه فانتزی هستند ؛ این در حالیست که افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند به دلیل ضخامت بالای پوست آنها ، کاندید مناسبی برای انجام رینوپلاستی فانتزی نیستند و بهترین نوع جراحی برای این افراد جراحی بینی طبیعی می باشد. در بینی های گوشتی به دلیل ضخامت بالای پوست آن ها ، تورم و کبودی بعد از جراحی بینی گوشتی در رفسنجان کرمان ، بیشتر از بینی های استخوانی است ، بنابراین ممکن است دوران نقاهت آن ها کمی طولانی تر شود.

 

جراحی بینی گوشتی در رفسنجان - دکتر رادمان

 

برگشت پذیری بینی های گوشتی پس از جراحی

در گذشته جراحی بینی گوشتی به صورت کاهنده بوده و بعد از گذشت چند سال احتمال برگشت پذیری یا افتاده شدن نوک بینی وجود داشت؛ اما امروزه با گرافت گذاری و تقویت غضروف ها از برگشت پذیری بینی های گوشتی جلوگیری خواهد شد.

بهتر است زیبا جویان در چه سنی برای جراحی بینی گوشتی مراجعه کنند ؟

لازم است بیماران اجازه دهند روند رشد بینی شان به طور کامل تکمیل شود. سپس بعد از گذشت این دوره رشد ، برای عمل زیبایی خود اقدام کنند. مناسب ترین سن برای انجام این عمل زیبایی بعد از سن بلوغ در دختران و پسران در سن 18 سالگی می باشد. در غیر این صورت نتیجه حاصل از جراحی زود هنگام بینی گوشتی نا مطلوب بوده و مشکلات تنفسی را با خود به همراه خواهد داشت. همچنین بهتر است افراد با سنی بسیار بالا و با توجه به صلاح دید پزشک خود جراحی رینوپلاستی را انجام ندهند ، زیرا با وجود عدم استحکام کافی در غضروف آن ها نتیجه مناسب نخواهد بود.

 

 

جراحی بینی گوشتی در رفسنجان ، چگونه انجام می شود ؟

باریک نمودن نیمه تحتانی بینی تا حد ممکن، شکل دادن تیغه و نوک بینی هدف اصلی از انجام عمل جراحی بینی گوشتی در کرمان می باشد. همانطور که می دانید ساختار غضروفی-استخوانی بینی گوشتی ضعیف می باشد ، به همین دلیل دکتر مسعود رادمان ، بهترین جراح بینی رفسنجان و سایر جراحان بینی مجرب ، تمام تلاش خود را می کنند تا حداقل میزان ممکن از استخوان و غضروف بینی را بردارند ، مگر در شرایطی که بینی دارای قوز و برآمدگی باشد. برای جراحی کردن بینی های گوشتی از تکنیک های مخصوصی بهره گرفته می شود که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

کاهش چربی بافت نرم : پزشک به طور ماهرانه ای اقدام به نازک کردن و حذف چربی های بافت نرم به خصوص چربی های ناحیه نوک بینی می نماید. این کار موجب می شود تا ویژگی های بینی ملموس تر بوده و واضح تر نمایش داده شود.

پیوند غضروف : این کار ساختار ضعیف بینی را مستحکم نموده ، به نوک بینی که معمولاً رو به پایین و ضعیف است ظاهر خوبی می بخشد. در واقع این کار کمک می کند تا مشخصه های نوک و پل بینی بهتر نشان داده شود.

پشتیبانی ساختاری بینی : زیاد بودن بافت های چربی و ضخیم بودن پوست بینی های گوشتی دلیل اصل سنگین تر بودن وزن این نوع بینی ها می باشد. به همین دلیل باید ساختار آن قوی باشد تا تحمل این وزن را داشته باشد. به بیان دیگر نیاز است تا بین ساختار و اندازه بینی تناسب درستی به وجود آید.

همچنین در صورت زیاد بودن فاصله میان اسکلت و پوست بینی ، احتمال بروز چربی اضافی که منجر به تغییر نامطلوب شکل بینی شود زیاد است. دکتر مسعود رادمان برای پیشگیری از بروز این عارضه تکنیک های مخصوصی را مورد استفاده قرار می دهند.

انتخاب جراح بینی گوشتی خوب در کرمان

انتخاب دکتر عمل بینی در رفسنجان کرمان ، در نتیجه نهایی بسیار تاثیر گذار است و چه بسا افرادی که در انتخاب پزشک به خوبی تحقیق نکرده اند ، دچار عوارض جانبی چون مشکلات تنفسی شده اند و مجبور به انجام جراحی ترمیمی بینی خواهند شد. همچنین به دلیل اینکه جراحی بینی گوشتی در رفسنجان ، جزو جراحی های ضروری نیست ، فرد متقاضی از وقت کافی برای تحقیق درباره جراح بینی خوب در کرمان دکتر مسعود رادمان برخوردار می باشد. لازم به ذکر است برای انتخاب جراح ، حتما به مشاهده و بررسی نمونه کار های جراح بپردازید. گاهی ممکن است یک پزشک در عمل بینی های استخوانی نتایج مطلوب و رضایت بخشی کسب نماید اما در عمل بینی های گوشتی موفق نباشد.

 

جراحی بینی گوشتی در کرمان - دکتر رادمان جراحی بینی گوشتی در رفسنجان - دکتر مسعود رادمان

 

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

 • اولین و مهم ترین اقدام قبل از جراحی بینی گوشتی در رفسنجان کرمان ، انتخاب جراح خوب است که همانطور که گفته شد تاثیر مستقیم در نتیجه عمل بینی خواهد داشت.
 • افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند باید انتظار معقولانه ای از جراح خود داشته باشند.
 • چنانچه دارای سابقه بیماری یا حساسیت دارویی هستید حتما جراح بینی خود را در جریان بگذارید.
 • در صورتی که در یکسال گذشته جراحی خاصی انجام داده اید ، جراح خود را مطلع سازید.
 • روز جراحی خانم ها بدون آرایش ، زیور آلات و لاک و آقایان بدون ریش و سبیل به محل جراحی مراجعه نمایند.

نحوه جراحی بینی های گوشتی چگونه است ؟

جراحی بینی گوشتی با بینی های استخوانی تفاوت بسیار زیادی ندارد. اما مواردی باید در عمل بینی های گوشتی با دقت توسط جراح بررسی و انجام شود. محکم سازی استخوان بینی گوشتی از جمله این موارد حساس بوده که بر پیچیدگی و سختی آن نیز می افزاید ، که باید توسط پزشکی ماهر و با تجربه و با بکارگیری از تکنیک گرفت غضروفی ( استحکام سازی غضروف ) و پیوند بینی از دیگر نواحی بخصوصی از بدن بیمار انجام شود. علاوه بر استحکام سازی غضروف ، برای زیباتر شدن چهره افراد در این جراحی زیبایی نیاز است تا مقداری از چربی بر روی پوست بینی های گوشتی برداشته شود. این عمل نیاز به دقت بالایی داشته تا پوست بیمار دچار اسیب نشود ، زیرا آسیب وارد شده می تواند زخم هایی را بر روی بینی ایجاد کند که به سختی قابل درمان خواهد بود.

 

جراحی بینی گوشتی در کرمان - دکتر مسعود رادمان

 

مزایای جراحی بینی باز برای عمل بینی گوشتی

افرادی که بینی گوشتی دارند ، در جراحی با محدودیت‌هایی روبه ‌رو می شوند که جراح طی جلسه مشاوره اولیه ، توضیحات لازم را در این خصوص به بیمار ارائه می دهد. تکنیک باز این امکان را برای پزشک فراهم می ‌کند که شکل و زاویه دلخواه نوک بینی و هیپرتروفی سر بینی را با دید کافی اصلاح کند. نوک بینی در این جراحی تراشیده شده که برای ساخت پل بینی از آن استفاده می‌ شود. همچنین جراح می ‌تواند تا حدی منافذ بزرگ نوک بینی را نیز توسط این روش از جراحی بینی گوشتی اصلاح کند.

تورم بعد از جراحی بینی گوشتی

هر جراحی که با ایجاد برش و تغییر در ساختار یکی از اعضای بدن همراه باشد عوارضی اجتناب ناپذیر را برای فرد به دنبال خواهد داشت که موقتی بوده و بعد از مدتی برطرف خواهد شد. بعد از جراحی بینی گوشتی در کرمان ، نیز مقداری تورم در بینی فرد ایجاد خواهد شد که طبیعی بوده و شدت آن در افرادی با بینی گوشتی به مراتب بیشتر از افراد دارای بینی استخوانی خواهد بود. البته فاکتورهای دیگری همچون ویژگی های بدن هر فرد و میزان ایرادات موجود در بینی نیز بر شدت تورم بروز یافته اثر داشته و همین امر موجب می شود که شدت بینی در یک فرد بیشتر از دیگری باشد. به دلیل تغییرات و برش هایی که بر روی غضروف ها ، پوست و استخوان های بینی در حین جراحی ایجاد می شود بافت های موضع مورد نظر و اطراف آن دچار کوفتگی می شود که همین امر موجب ایجاد تورم در بینی خواهد شد. دیگر عامل بروز ورم در بینی تجمع مایع میان بافتی است.

راهکارهای کاهش ورم بعد از جراحی بینی گوشتی

با رعایت نکات زیر می توان از تشدید ورم بینی جلوگیری کرده و موجب ایجاد تسریع در روند کاهش آن شد:

 • تغذیه : یکی از نکاتی که بعد از جراحی بینی گوشتی در رفسنجان ، باید به آن توجه ویژه نمود تغذیه می باشد ، به همین منظور:
 • از خوردن موادغذایی ، میوه و سبزیجات سفت بپرهیزید ، زیرا اینگونه مواد برای هضم و بلع نیاز به جویدن زیاد دارند. عمل جویدن موجب ایجاد فشار به فک بالا شده و چون فک بالا به بینی متصل است فشار را به بینی منتقل کرده و در نتیجه تورم بینی تشدید می شود.
 • از آبمیوه های تازه و طبیعی همچون آب آناناس استفاده کرده و مصرف میوه ، سبزیجات ، ماهی و میگو را به میزان زیاد در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • خوردن غذاهای پر نمک و پر ادویه را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.

 

جراحی بینی گوشتی - دکتر رادمان

 

دیگر راهکارهای کاهش ورم بینی 

 • استفاده از کمپرس آب سرد : استفاده از ژل یخ یا کمپرس سرد در 3 روز ابتدایی بعد از عمل بینی گوشتی در کاهش سریع تر ورم بینی موثر است.
 • استفاده از کمپرس گرم : بعد از گذشت 3 روز از جراحی بینی گوشتی در رفسنجان کرمان ، بر روی نواحی دارای تورم، کمپرس گرم قرار دهید این کار موجب سریع تر فروکش کردن تورم بینی می شود.
 • سر را با قرار دادن چندین بالشت در زیر آن بالاتر از سطح بدن قرار دهید.
 • در مدت زمان تعیین شده توسط پزشک از چسب بینی استفاده کنید.
 • از استحمام با آب داغ خودداری نمایید.

چنانچه با وجود گذشت مدت زمان مورد نیاز برای برطرف شدن ورم بینی های گوشتی که بین 6 ماه تا دو سال است مقدار زیادی تورم در بینی باقی مانده باشد پزشک می تواند برای کاهش و رفع تورم بینی در آن کورتون تزریق نماید.

در ذیل می توانید طریقه صحیح چسب زدن بینی که یکی از مهم ترین نکات بعد از جراحی بینی است را توسط دکتر مسعود رادمان ، بهترین جراح بینی کرمان مشاهده نمایید.

 

 
 

بهترین داوطلب برای انجام جراحی بینی گوشتی در رفسنجان کرمان

رینوپلاستی بینی گوشتی با چالش های زیادی همراه است ؛ به همین دلیل است که برخی افراد با وجود بینی گوشتی نتیجه خوبی را از این پروسه دریافت می کنند ، این در حالی است که بینی گروه دیگر فرم مصنوعی پیدا کرده و یا بعد از جراحی تغییر زیادی پیدا نمی کند.اما علت این موضوع چیست ؟ به صورت کلی میزان ضخامت پوست ، انتظارات بیمار از انجام جراحی ، فرم اصلی بینی و همچنین میزان تخصص و مهارت پزشک از جمله فاکتورهای مهمی هستند که در موفقیت آمیز بودن نتیجه این جراحی نقش دارند. افرادی که میزان ضخامت پوست آن ها تا حدودی مناسب است ، غضروف های نسبتا قوی دارند و تمایل دارند بینی آن ها به فرم طبیعی جراحی شود ، نتیجه خوبی را از انجام جراحی بینی گوشتی در رفسنجان ، دریافت می کنند. در شرایطی که پوست بینی بسیار چرب و ضخیم باشد و بینی از ساختار خوبی تشکیل نشده باشد ، انجام این جراحی پیشنهاد نمی شود. همچنین شایان ذکر است که داوطلبین این جراحی باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشند که برای اطمینان از این موضوع آزمایش هایی قبل از عمل زیبایی بینی ، توسط پزشک تجویز خواهد شد و در رابطه با سوابق بیماری متقاضی جراحی ، سوالاتی مطرح می شود.

بعد از انجام عمل بینی گوشتی تا چه مدت باید به بینی چسب زد ؟

معمولا مدت زمان استفاده از چسب بینی در افرادی که جراحی بینی گوشتی در کرمان انجام می دهند ، نسبت به افرادی که عمل بینی استخوانی انجام می دهند ، بیشتر است که علت این موضوع تورم بیشتر بینی های گوشتی بعد از جراحی است. به صورت کلی به این دسته از افراد پیشنهاد می شود ، برای دو ماه به صورت مرتب به بینی خود چسب بزنند و بعد از آن برای 1 الی دو ماه دیگر تنها در شب و هنگام خوابیدن به بینی چسب بزنند تا در روز بینی فرم بهتری داشته باشد. اغلب بعد از گذشت 6 الی 8 ماه از انجام جراحی می توانید شاهد فرم کلی بینی گوشتی بعد از عمل باشید.

آیا بعد از جراحی بینی گوشتی باید کورتون تزریق شود؟

کورتون از خانواده کورتیکواستروئیدها است که نقش مهمی را در کاهش تورم بینی ، درمان بافت اسکار و همچنین جلوگیری از تشکیل آن ایفا می کند. با وجود اینکه تزریق کورتون بیشتر در افرادی با بینی های گوشتی توصیه می شود، این موضوع برای تمام مراجعه کنندگان صادق نیست. این اقدام بیشتر در شرایطی که بینی تورم زیادی داشته باشد به نحوی که با گذشت زمان نیز همچنان ورم بینی زیاد باشد ، در صورت صلاحدید پزشک انجام می شود. تزریق کورتون ورم بینی را زودتر از موعد مقرر کاهش می دهد. اولین تزریق معمولا بعد از گذشت 1 الی 2 ماه از عمل بینی گوشتی پیشنهاد می شود و در صورت لزوم می توان بعد از 6 هفته مجدد تزریق کورتون را تکرار نمود. به صورت کلی تزریق کورتون در موارد زیر پیشنهاد می شود :

 • افرادی که عمل ترمیمی بینی انجام داده اند.
 • زیباجویانی که کاهش تورم بینی و روند بهبودی آن ها به کندی پیش می رود.
 • افرادی که بینی گوشتی با پوست ضخیم و غدد چربی زیادی دارند

جراحی بینی گوشتی مردانه

تمایل به داشتن ظاهری زیبا هم در خانم ها و هم در آقایان وجود دارد چه بسا که امروزه درصد تقاضای عمل بینی گوشتی مردانه نیز به نسبت عمل بینی گوشتی در زنان افزایش چشمگیری یافته است. ساختار بینی آقایان با بینی خانمها کاملا متفاوت است افراد تصوری که از بینی ایده ال یک آقا در جامعه ما دارند متفاوت با بینی ظریف یا عروسکی خانمهاست.
البته سلایق متفاوت است ولی تا حد امکان پیشنهاد یک جراح بینی خوب گوشتی جهت زیبا شدن چهره آقایان، بینی طبیعی و مردانه با رفع نواقص آن می باشد تا نسبت بینی با سایر اجزا چهره آقا هماهنگ و متناسب باشد و باعث جذابیت چهره فرد شود. از جمله مشخصه هایی که بر نتیجه رینوپلاستی آقایان تاثیر می گذارد پوست بینی و غضروف بینی میباشد. چرا که آقایان پوست بینی کلفت تری دارند و استخوان و غضروف های محکمتری دارند. در بینی آقایان معمولا انحراف و شکستگی بینی بر اثر ضربه و یا ورزش های سنگین بیشتر دیده می شود که همراه با جراحی بینی گوشتی میتوان این نواقص از جمله انحراف و کجی بینی را رفع نمود.

آیا بینی گوشتی قابل بازگشت به ‌شکل قبل است؟

اولین نگرانی در بین اشخاصی که بینی گوشتی دارند این است که آیا با گذر زمان پس از جراحی بینی گوشتی ، این عضو تغییر یافته حالت خود را از دست می‌ دهد؟ در گذشته به‌ دلیل سنتی‌ بودن انجام این فرایند زیبایی ، پس از گذشت سال ها ، بینی گوشتی به تغییراتی دچار می ‌شد ، اما امروزه با پیشرفت پزشکی و متدهای جدید ، ریسک و بازگشت بینی به حالت قبل از این پروسیجر به کمترین حد ممکن و یا به عبارتی به صفر رسیده است. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که برای نازکی فرم سر بینی ، چربی موجود در زیر بینی می بایست برداشته شود ، اگر تجربه کافی و مهارت بالایی نداشته باشد ، ممکن است با بی دقتی ، فرم سر بینی بدشکل شده و یا بیش از اندازه برداشته شود که در این صورت سبب مختل شدن خونرسانی نوک بینی می شود. از این رو قبل از اعمال جراحی بینی گوشتی ، می بایست تحقیقات میدانی لازم را در جهت انتخاب جراح با تجربه انجام دهید تا احتمال وقوع عارضه از بین برود. بینی‌ های گوشتی ، ساختار استخوانی و غضروفی ضعیفی دارند و همچنین تغییر بسیاری بر پوست ضخیم و پره های بین نوک بینی به وجود می آید که ممکن است پس از گذشت مدتی ، سر بینی به سمت پایین متمایل شود. اما امروزه با استفاده از پیوند غضروف ، پزشک به تقویت آن پرداخته و از افتادگی نوک بینی جلوگیری می کند.

آیا جراحی بینی مردانه دشوارتر از جراحی بینی زنانه است؟

عمل بینی برای خانم ها و آقایان ممکن است از جهاتی متفاوت باشد، اما به طور کلی می توان گفت که سختی رینوپلاستی برای بانوان و مردان یکسان نیست و به ویژگی های فیزیکی هر فرد بستگی دارد.

در این موارد می توان تفاوت هایی را مشاهده کرد:

شکل بینی: اگر بینی فرد به دلیل رشد پیشرفته ، دارای پوستی ضخیم یا سایر ویژگی های فیزیکی متفاوت باشد ، جراحی بینی می تواند دشوارتر شود.

هدف از جراحی : در برخی موارد ممکن است هدف از جراحی بینی در مردان و زنان متفاوت باشد . برای مثال، مردان ممکن است خواهان بینی مردانه و متناسب با صورتشان باشند تا با انجام آن ، چهره مردانه شان حفظ شود اما خانم ها به بینی کوچک تر بیشتر علاقه داشته باشند که کوچک کردن بینی گوشتی نیز به میزان ضخامت پوست بستگی دارد

بازدهی پوستی:  پوست مردان نسبت به خانم ها به دلیل تفاوت های آناتومیکی در طول بهبودی می تواند بازدهی متفاوت تری نسبت به پوست زنان داشته باشد.

به طور کلی، موفقیت جراحی بینی گوشتی به تجربه و مهارت جراح ، ساختار بینی فرد و هدف نهایی از عمل بینی گوشتی بستگی دارد. برای به دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر، مهم است که قبل از تصمیم به جراحی، با جراح بینی مشورت کنید و جزئیات و انتظارات خود را با ایشان در میان بگذارید.

جلسه مشاوره قبل از رینوپلاستی گوشتی

پیش از تعیین زمان جراحی زیبایی بینی گوشتی ، به جهت بررسی بینی ، مشاوره با بهترین جراح بینی گوشتی بسیار اهمیت دارد. در این جلسه مشاوره ، معمولاً اقدامات زیر انجام می‌ شود:

 • معاینه فیزیکی بینی
 • عکسبرداری از بینی
 • بررسی تاریخچه پزشکی فرد توسط جراح
 • تجویز آزمایشاب قبل از جراحی بینی
 • بحث درباره انتظارات از عمل بینی

پاسخ

8 + 14 =

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید