جراحی آندوسکوپی سینوس

.به منظور اصلاح و تشخیص ایرادات سینوسی ، مشکلات مخاطی و سایر بیماری های بینی که با ام آر آی و سی تی اسکن قابل تشخیص نیستند ، جراحی آندوسکوپی سینوس انجام خواهد شد. این جراحی بینی در رفسنجان به راحتی و بدون نیاز به ایجاد برش در دهان یا صورت انجام خواهد شد. طی عمل آندوسکوپی سینوس ، جراح از طریق آندوسکوپ که یک دوربین در سر آن تعبیه شده ، قادر به مشاهده قسمت داخلی بینی و سینوس می باشد. امروزه آندوسکوپی سینوس با حداقل پانسمان ، درد خفیف و دوران نقاهت کوتاه با دکتر مسعود رادمان ، بهترین جراح بینی کرمان ، انجام خواهد شد.

 

جراحی آندوسکوپی سینوس - دکتر رادمان

 

تفاوت جراحی آندوسکوپی سینوس با سایر روش های جراحی

مهم ترین تفاوت این روش نسبت به سایر روش ها در این است که آندوسکوپی که وارد بینی و سینوس خواهد شد ، تنها نواحی بینی و سینوس ها را درگیر می کند و این نواحی را مورد درمان قرار می دهد. در این روش از جراحی آندوسکوپی سینوس در کرمان ، تنها دهانه سینوس ها کمی گشاد تر می شوند. به همین دلیل بافت های سالم مورد آسیب قرار نمی گیرند و به جای ایجاد برش ، آندوسکوپ وارد بینی خواهد شد. با ورود آندوسکوپ ، جراح بینی به تمام سینوس ها از جمله سینوس های پیشانی ، دور چشم ، زیر قاعده جمجمه و فک دسترسی پیدا خواهد کرد. جراح با توجه به نوع بیماری و ناحیه ای که عفونت کرده ، لنز مناسب را استفاده می کند.

اهداف جراحی آندوسکوپی سینوس

در واقع جراحی آندوسکوپی در سینوس ها ترشحات انباشته در سینوس ها را برداشته و به بهبود روند جریان هوا از طریق مجاری بینی کمک می کند. مهم ترین اهداف عمل آندوسکوپی سینوس در کرمان با دکتر مسعود رادمان ، متخصص گوش و حلق و بینی رفسنجان ، عبارتند از:

 • تقویت حس بویایی بیمار
 • بهبود علائم ناشی از بیماری سینوزیت
 • بهبود جریان هوا از طریق مجاری بینی
 • کاهش تعداد و شدت عفونت های سینوسی

 

جراحی آندوسکوپی سینوس - دکتر رادمان

 

اقدامات قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس

در بیشتر موارد این پروسه جراحی به صورت سرپایی در بیمارستان انجام خواهد شد و نیاز نیست بیمار بعد از عمل در بیمارستان بستری شود. قبل از جراحی آندوسکوپی سینوس در کرمان ، جراح تمام سوابق بیماری و حساسیت های دارویی فرد را مورد بررسی قرار می دهد و در حین جراحی ، سلامت بیمار به طور کامل تحت نظر است. توجه داشته باشید که قبل از جراحی تمام آزمایشات تجویز شده توسط بهترین جراح آندوسکوپی کرمان را انجام دهید و روز عمل نتیجه آن را همراه خود داشته باشید.

روش جراحی آندوسکوپی سینوس

معمولا طی این جراحی ، فرد بیهوش کامل خواهد شد و میله ای نازک به نام آندوسکوپ که در نوک آن دوربین کوچکی تعبیه شده ، پس از وارد شدن به بینی تصویر با کیفیت و بزرگنمایی از بافت سینوس ها را در اختیار جراح قرار می دهد. در مرحله بعد ، پس از شناسایی مشکلات بینی چون گرفتگی های طبیعی ، پولیپ های بینی یا بافت جای زخم که موجب بسته شدن راه سینوس ها شده ، به طور ایمن توسط ابزار مخصوص از بینی خارج می شوند. همچنین در صورت لزوم ، تیغه میانی بینی توسط ابزاری مخصوص صاف خواهد شد و اندازه شاخک های بینی نیز کوچک تر می شود. برای انجام این پروسه هیچ برشی ایجاد نخواهد شد و تنها از داخل سوراخ های بینی عمل آندوسکوپی سینوس در کرمان ، انجام می شود ، به همین معمولا افراد در همان روز عمل مرخص خواهند شد.

آندوسکوپی سینوس ها چه کاربردی دارد ؟

هر گونه انسداد که در مسیر زهکشی سینوس ها تداخلی را برای افراد ایجاد کند ، با استفاده از پروسه آندوسکوپی سینوس درمان شده و به مرور از بین می رود. این مشکلات با توجه به دلایل متعددی به وجود آمده که علت آن وجود تکه های نازک استخوان شکسته ، وجود مخاط بینی در حفره های بینی ، تورم بافت های آسیب دیده و غیره می باشد. حتی ممکن است بر اثر وجود پولیپ بینی و سینوزیت نیز افراد نیازمند این پروسه درمانی برای تنفس راحت باشند. در نتیجه مواردی که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم با استفاده از این پروسه درمان خواهند شد.

 1. کنترل خونریزی بینی
 2. بهبود حس بویایی در افراد
 3. درمان سینوزیت های حاد و مزمن
 4. جراحی تومور های قاعده جمجمه
 5. درمان تومور های خوش خیم و بد خیم
 6. بر طرف کردن انسداد های بینی حفره و غیره
 7. خارج نمود اشیاء خارجی از حفره های داخلی بینی
 8. رفع فشار وارد شده بر عصب های بینایی ناشی از توده و التهاب و ضایعات سینوس ها

 

 

کاربرد جراحی آندوسکوپی سینوس در رفسنجان

روند استفاده از دستگاه آندوسکوپ ، برای جراحی سینوس با استفاده از آن ، برای تشخیص بیماری متفاوت است. عمل آندوسکوپی سینوس کاربرد درمانی دارد و تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی وریدی در اتاق عمل انجام می شود.

علل انجام جراحی آندوسکوپی سینوس

هنگامی که التهاب سینوسی به دلایل زیر عود می کند ، انجام پروسیجر جراحی ضروری می شود :

 • عود سینوزیت
 • مسدود شدن دهانه سینوس ها
 • اختلال در تخلیه ترشحات سینوسی
 • از دست دادن حس بویایی
 • ایجاد پولیپ ناشی از سینوس

چه مواردی سبب ایجاد سینوس می شود؟

تورم مخاط بینی و انسداد آن ممکن است ناشی از عوامل زیر باشد:

 • عفونت درمان نشده
 • حساسیت یا آلرژی
 • انحراف تیغه میانی بینی و انسداد مسیر تنفسی

مزایای جراحی آندوسکوپی سینوس در کرمان

 1. در طی این پروسیجر ، هیچ گونه برشی در سطح بینی ایجاد نمی شود. از این رو بیمار نگرانی جهت اسکار یا اثر زخم ندارد.
 2. تورم ناشی از پروسه عمل بسیار کم است. چرا که برشی در طی این فرآیند انجام نگرفته است.
 3. پس از انجام این پروسه ، امکان بازگشت به فعالیت های روزانه و فعالیت شغلی وجود دارد.
 4. پس از انجام این پروسه ، خون ریزی بسیار کم است.
 5. در طی پروسه جراحی آندوسکوپی سینوس در کرمان با دکتر رادمان ، ناحیه بینی به صورت موضعی بی حس است و بیمار هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نمی کند.
 6. پس از پایان پروسیجر ، درد مختصری وجود دارد که با انجام مراقبت های ویژه و قرص های مسکن تجویز شده توسط دکتر ، درد کاهش می یابد.
 7. دوران نقاهت این فرآیند بسیار کوتاه است ؛ به گونه ای که پس از مدت کوتاهی ، امکان انجام حرکات سنگین نظیر ورزش طولانی مدت و قدرتی نیز وجود دارد. (برای انجام این فعالیت ها ، زمان دقیق را از پزشک خود جویا شوید.)

چرا جراحی آندوسکوپی سینوس توصیه می شود ؟

این جراحی در درمان بسیاری از عارضه های سینوسی نظیر موارد زیر تاثیر گذار است :

 • سرطان سینوس
 • سینوس مزمن با HIV
 • درمان سینوزیت مزمن
 • درمان پولیپ بینی
 • ناهنجاری های ساختاری سینوس و بینی
 • عفونت سینوسی که استخوان را نیز درگیر کرده
 • بیماری های سینوسی ایجاد شده به دلیل عفونت قارچی

عوارض جراحی آندوسکوپی سینوس

 1. ترشح کمی خون به مدت 3 تا 5 روز پس از انجام این عمل جراحی کاملاً عادی بوده و جای هیچگونه نگرانی نیست.
 2. چنانچه خونریزی پس از جراحی آندوسکوپی سینوس در رفسنجان ، به طور مداوم اتفاق افتاد و ادامه دار بود سر را کمی به طرف عقب مایل نموده ، به آرامی و از راه بینی نفس بکشید.
 3. بینی خود را با استفاده از یک تکه پارچه و به آرامی تمیز نموده اما به هیچ عنوان فین نکرده و بینی خود را نگیرید.
 4. چنانچه انجام اقدامات فوق خونریزی را متوقف نکرد ، می توانید از اسپری افرین بهره بگیرید. لازم به ذکر است که به منظور توقف خونریزی بینی اسپری های متعددی وجود دارند.
 5. چنانچه اسپری افرین در توقف خونریزی بینی مسمر ثمر واقع نشد ، لازم است تا با پزشک خود تماس حاصل نمایید
 6. اندکی درد سینوسی و فشار طی روزهای ابتدایی بعد از جراحی کاملاً قابل انتظار می باشد؛ این درد شبیه به دردی مبهم یا یک عفونت سینوسی است.
 7. برای تسکین درد ملایم بعد از عمل جراحی ، تایلنول بسیار قوی اغلب تنها چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت. به هیچ عنوان داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی همچون آسپرین استفاده نکنید.
 8. چنانچه تایلنول تاثیری در کنترل درد نداشت فقط داروهای ضد دردی که بهترین دکتر گوش و حلق و بینی کرمان ، برای تان تجویز کرده بود را مصرف نمایید.

 • خستگی

این امکان وجود دارد که طی یک هفته ابتدایی پس از جراحی آندوسکوپی سینوس در کرمان ، احساس خستگی شدید نمایید که امری بسیار عادی بوده و بیماران برای بهبود یافتن باید برای گرفتن مرخصی حداقل یک هفته ای برنامه ریزی نمایند. لازم به ذکر است که افراد با یکدیگر متفاوت بوده و قوای بدنی هر فرد با دیگری تفاوت دارد از همین رو برخی زودتر از این مدت زمان و برخی دیرتر به محل کار خود باز می گردند.

 • ترشح و گرفتگی بینی

گرفتگی و ترشح بینی عارضه ای است که طی هفته اول بعد از عمل جراحی خواهید داشت. تنفس و مجرای بینی تان بعد از حدود 2 تا 3 هفته به حالت عادی خود باز خواهد گشت.

انجام آندوسکوپی سینوس ها به منظور پاکسازی حفره های بینی !

گاهی اوقات ممکن است جراح از پروسه جراحی آندوسکوپی سینوس به منظور پاکسازی حفره های بینی از ترشحات و بقایای جراحی زیبایی رینوپلاستی نیز استفاده کند. بقایای جراحی رینوپلاستی شامل خون و مخاط بینی بوده که سبب بسته شدن بینی و مانع از تنفس راحت افراد می شود. البته بهتر است بدانید که به هنگام خارج کردن ترشحات مخاطی چرکی نیز از این تکنیک استفاده خواهد شد.

نکته : گاهی اوقات برخی کودکان شی های بسیار کوچک را وارد حفره بینی خود می کنند ، در این مواقع حتما با دردسر مواجه خواهند شد ، یکی از کاربرد های این پروسه خارج کردن این دسته از اشیاء می باشد.

هزینه آندوسکوپی سینوس چقدر است ؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که طی جلسه مشاوره با پزشک در زمینه آندو سینوس ، پرسیده می شود ، عبارت است از : هزینه جراحی آندوسکوپی سینوس. اطلاع از هزینه این نوع جراحی ، نیازمند مراجعه به پزشک متخصص و تحت معاینه قرار گرفتن توسط ایشان می باشد ، زیرا ، هزینه این فرایند در هر شخصی ، متغیر می باشد.

آیا آندوسکوپی منجر به بروز عفونت می شود ؟

افراد در مواقع نادر بعد از آنجام این تکنیک درمانی به عفونت دچار شده و حالت هایی همچون تهوع و تب و لزر را تجربه می کنند. از این رو به جهت بررسی و معاینات بیشتر در چنین شرایطی ، نیاز است که سریع تر به پزشک مراجعه شود.

آندوسکوپی سینوس و بینی با هدف بزرگ شدن کانال تنگ

در صورتی که بیمار تحت سی تی اسکن و معاینات فیزیکی قرار گیرد و نتایج آن نشان از انسداد و التهاب سینوس ها دهد ، این مشکل را می توان به کمک جراحی آندوسکوپی برطرف نمود. از این رو پس از طی این تکنیک درمانی ، بهتر است بدانید که از چه نکاتی می بایست پرهیز کرد :

 • از حمل اشیای سنگین حداقل تا ۱۰ روز پس از این فرآیند خود داری نمایید .
 • به مدت ۱۰ روز از راه دهان نفس بکشید. این فرایند سبب خشکی دهان خواهد شد که با هیدراته نمودن بدن ، با نوشیدن آب کافی ، می توان این مشکل را رفع کرد .
 • دو هفته قبل و بعد از این پروسه از مصرف داروهایی همچون آسپرین و ادویل اجتناب کنید.
 • برای شست و شوی بینی خود بعد از انجام آندوسکوپی سینوس از اسپری سالین استفاده نمایید ، که نه تنها در جلوگیری از عفونت بسیار اهمیت دارد بلکه برای تسکین بینی بسیار مهم بوده و بهتر است دو بار در روز استفاده شود.

پاسخ

سه − 3 =

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید