تغذیه بعد از جراحی بینی

به طور کاملا طبیعی ، بدن تمامی افراد بعد از انجام هر پروسه جراحی و در دوره نقاهت ، بازسازی و ترمیم بافت ها و زخم ها را نیز به مرور آغاز می کند. در نتیجه در این مواقع با رساندن مواد غذایی مغذی و رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی ، می توان به بدن در این پروسه بهبودی نیز کمک مفیدی کرد. بر خلاف آن که برخی مواد غذایی تاثیرات فوق العاده ای دارند ، برخی دیگر نیز می توانند فرایند بهبودی را در بیماران دچار اختلال کنند. بنابراین اطلاع از این موارد تنها می تواند به شما بیماران عزیز در داشتن یک دوره نقاهت کوتاه ، بدون بروز هیچ گونه عارضه جانبی کمک کند. با مطالعه این مقاله که توسط بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در کرمان دکتر مسعود رادمان تهیه شده است ، می توانید به باید ها و نباید های تغذیه خود بعد از جراحی بینی در رفسنجان دست یابید.

تغذیه بعد از جراحی بینی - دکتر مسعود رادمان

مصرف مواد غذایی مفید در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی چه اهمیتی دارد ؟

در پروسه مراقبتی ، رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی می تواند سبب کوتاه تر شدن دوره نقاهت و سرعت بخشیدن به روند بهبودی شما شود. علاوه بر آن بروز هر گونه عارضه جانبی یک اقدام معمول بوده که رعایت تغذیه کمک می کند این موارد بسیار ناچیز باشد و در مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا کند. همچنین با توجه به آن که طی جراحی از ماده بیهوشی استفاده می شود ، افراد دچار یبوست خواهند شد ، که با داشتن یک روتین غذایی مناسب و نوشیدن مقادیر کافی و لازم آب بیماران بهبود پیدا می کنند.

تغذیه مفید بعد از جراحی بینی با دکتر مسعود رادمان

قطعا بهترین جراح بینی کرمان دکتر رادمان در جلسات مشاوره در رابطه با موارد متعددی با شما زیبا جویان صحبت خواهد کرد ، در نتیجه رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی از جمله این موارد خواهد بود. در صورتی که شما زیبا جویان عزیز اطلاعات کامل و کافی این از پروسه را ندارید ، می توانید در ادامه با مواد غذایی مفید و سالم که مصرف آن ها به شما توصیه می شود آشنا شوید.

مواد غذایی نرم

طی جراحی زیبایی بینی فشار بسیار زیادی به ساختار استخوانی بینی و اطراف آن وارد می شود ، در نتیجه جویدن غذای سفت بعد از رینوپلاستی برای زیبا جویان سخت و دردناک خواهد شد. به همین منظور بهتر است با توجه به توصیه های پزشک در دوره رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی از محصولات غذایی نرم و میکس شده استفاده شود. لازم به ذکر است که فرایند هضم این غذا ها بسیار آسان بوده ، که به دستگاه گوارش بدن زیبا جو کمک می کند.

مواد غذایی حاوی فیبر بالا

محصولات غذایی حاوی فیبر بسیار بالا می تواند در حرکات روده و فعالیت دستگاه گوارش تاثیر بگذارد که از ابتلای افراد به یبوست پیش گیری می کند. مصرف سبزیجات که حاوی فیبر بالایی می باشد همواره از جانب پزشک در دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی توصیه می شود.

غذا های ضد التهابی

این دسته از محصولات غذایی به مقدار قابل توجهی التهابات را در روند تغذیه بعد از جراحی بینی ، کاهش می دهند. به همین منظور مصرف ان ها می تواند زخم ها و التهابات موجود را سریع تر التیام بخشد.

غذای موثر در ترمیمی زخم ها

بهتر است بدانید که لازم است زیبا جویان در دوره مراقبت های بعد از رینوپلاستی از محصولات موثر و مفید در بهبود زخم ها نیز استفاده کنند. پروتئین ، ویتامین C  و A  ، همراه با مصرف سبزیجات با برگ هایی تیره ، ماست و گوشت و غیره در ترمیم و التیام زخم ها نقش خواهد داشت.

مصرف کدام دسته از محصولات غذایی بعد از رینوپلاستی توصیه نمی شود ؟

همانطور که تا کنون متوجه شده اید مصرف برخی محصولات غذایی در تغذیه بعد از جراحی بینی ، تاثیرات بی نظیری در بهبودی بینی جراحی شده و آسیب های وارد شده می گذارد ، بر خلاف آن ها برخی دیگر بسیار مضر بوده و تنها فرایند بهبودی را دچار اختلال می کنند که شما زیبا جویان باید از مصرف آن ها تا بهبودی کامل خودداری کنید.

مواد غذایی سفت ، چسبنده

با نزدیک بودن بافت و عضلات دهان به ساختار بینی ، نواحی دیگری از صورت نیز تحت فشار بسیار زیادی قرار خواهد گرفت. در نتیجه مصرف هرگونه غذا نیاز به جویدن ، چسبنده و سفت می تواند باعث ایجاد فشار بر بینی و بروز درد در ساختار آن شود. به همین علت لازم است تا بهبودی نسبی عوارض جانبی از مصرف آن ها بپرهیزید و تنها از مواد غذایی نرم استفاده کنید.

غذا هایی تند و اسیدی

در تغذیه بعد از جراحی بینی هرگز محصولات تند و اسیدی را میل نکنید ، زیرا منجر به افزایش فشار خون شده و در نتیجه سبب خونریزی بینی می شود. علاوه بر آن این دسته از محصولات بافت مخاطی بینی را تحریک می کنند ، که در انتها سبب اختلال و کندی روند بهبودی زخم ها می شود. به همین منظور برای پیشگیری از تمامی این نکات و عدم تحریک پذیری معده در دوره نقاهت هرگز از مواد غذایی تند و پر ادویه و پر نمک استفاده نکنید.

غذا های فرآوری شده

به مجموع مواد غذایی سرشار از چربی های اشباع نشده ، قند و سدیم غذا های فرآوری شده نام دارند. جراح بینی خوب کرمان دکتر مسعود رادمان توصیه می کند به جای استفاده از این نوع غذا ها ، مواد غذایی کامل و غیر تصفیه شده نیز استفاده شود ، زیرا می توانند در افزایش التهاب و دوره نقاهت نیز تاثیرات منفی بگذارند. همچنین بهتر است در دوره تغذیه بعد از جراحی بینی ، یک برنامه غذایی مفید و حاوی محصولات ارگانیک و طبیعی داشته باشید.

غذا های بسیار سرد و بسیار گرم

شاید برای شما نیز سوال پیش آید که توجه به دمای مواد غذایی چه اهمیتی خواهد داشت. در واقع مصرف مواد غذایی خیلی گرم یا خیلی سرد در تغذیه بعد از جراحی بینی موجب افزایش درد و ناراحتی شده و ممکن است با احساس درد در نواحی مختلف فک و کل صورت همراه باشد.

غذا های شور و پر نمک

نمک خوراکی و مصرف آن در دوره نقاهت بعد از رینوپلاستی تورم را به مقدار بسیار زیادی افزایش می دهد و مانع از ترمیم بافت های آسیب دیده می شود. بنابراین زیبا جویان باید از مصرف نمک و مواد غذایی شور نیز تا چندین ماه خودداری کنند. به همین منظور عدم مصرف سدیم یک اقدام مهم در تغذیه بعد از جراحی بینی برای زیبا جویان می باشد.

آیا رعایت تغذیه در افراد با بینی گوشتی و استخوانی متفاوت است ؟

تغذیه بعد از جراحی بینی با هر نوع روش و تکنیک هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. تنها تفاوت آن ها مدت زمان رعایت این پروسه بوده ، زیرا التهاب و تورم در افراد با بینی گوشتی بسیار بیشتر از افراد با بینی استخوانی می باشد.

چه زمانی زیبا جویان می توانند روتین غذایی گذشته خود را آغاز کنند ؟

با گذشته بازه زمانی یک الی دو هفته و بعد از بهبود کامل عوارض جانبی ، با توجه به توصیه های پزشک بیماران می توانند تغذیه بعد از جراحی بینی خود را به مرور با مواد غذایی نیاز به جویدن جایگزین کنند و به روتین غذایی گذشته خود باز گردند.

چه مدت این پروسه مراقبتی باید ادامه پیدا کند ؟

به طور معمول دوره ریکاوری حدود هفت الی ده روز زمان خواهد برد ، اما در برخی موارد خاص و با وجود عوارض جانبی بسیار زیاد ممکن است حتی دو هفته زمان می برد.​

نوشیدنی های موثر در بهبودی افراد بعد از رینوپلاستی

مصرف برخی از نوشیدنی ها در این در دوره تغذیه بعد از جراحی بینی دارای اهمیت و تاثیر بسیار زیاد نیز می باشد. در واقع می تواند به سیستم ایمنی بدن قدرت بخشد و از یبوست و مشکلات گوارشی در این دوره پیشگیری کند

بدن خود را با نوشیدن آب کافی هیدراته نگه دارید : با مصرف روزانه هشت لیوان و بیشتر می توان کارکرد بدن زیبا جو را به مقدار بسیار چشمگیری افزایش داد ، به همین منظور و برای حفظ بیشتر آن در دوره رعایت تغذیه بعد از جراحی بینی به آن توجه بیشتری داشته باشید زیرا می تواند علاوه بر بهبود سیستم گوارش در بهبود بافت ها نیز بگذارد.

🔅 نکته : اگر از آن دسته افراد هستید که نوشیدن آب برای تان سخت و غیر قابل تحمل می باشد ، بهتر است داروهای تجویز شدن از جانب پزشک تان را با آب فراوان بنوشید.

آب آناناس یک نوشیدنی پر طرفدار و مفید : هرگز از مصرف آب میوه های طبیعی از جمله آب آناناس غافل نشوید. آناناس حاوی ماده ای به نام بروملین بوده که تاثیر مستقیمی بر کبودی بینی و اطراف چشم ، کاهش التهابات ناشی از تغییرات ایجاد شده و بهبود سریع زخم ها و برش های انجام شده و همچنین تسکین حالت تهوع و بهبود وضعیت گوارش در دوره تغذیه بعد از جراحی بینی بسیار دارد. به همین منظور می توانید علاوه بر آب آناناس از کمپوت خود آن نیز استفاده کنید.

آب کرفس و بهبودی التهاب و تورم : آب کرفس همانند آب آناناس دارای مزیت های بسیار زیادی نیز می باشد. شما می توانید در روند بهبودی و رعایت تغذیه روزانه یک لیوان آب کرفس را بنوشید ، تا کبودی های بینی تان هرچه زودتر و به طور کامل از بین برود.

پاسخ

8 − سه =

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید