سپتوپلاستی

عمل سپتوپلاستی

سپتوپلاستی : حفره های بینی توسط دیواره ای نازک که تیغه یا سپتوم نام دارد از هم جدا می شوند. حال این تیغه ممکن است در برخی از افراد به یک سمت کج و منحرف شده باشد که این امر با مشکلات بسیاری برای او همراه خواهد بود. ( جراحی بینی )

دلیل انحراف و کج بودن تیغه بینی در بیشتر موارد ژنتیک و عوامل وراثتی می باشد. اما در برخی موارد نادر دیگر امکان دارد کج و مایل بودن تیغه بینی در دوران جنینی و در حین پروسه زایمان ایجاد شده یا در بزرگسالی و به دنبال ضربه دیدن بینی بروز کرده باشد.

 

سپتوپلاستی

 

عوارض ناشی از انحراف بینی چیست؟

یکی از سوراخ های بینی در صورت کج بودن تیغه از دیگری بزرگتر خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه شدت انحراف چقدر است ممکن است بینی گرفته شود، جریان هوا در آن کاهش یافته و فرد دچار مشکلات تنفسی گردد.

بروز اختلال در تخلیه بینی از دیگر عوارض ناشی از این مشکل است که موجب افزایش میزان عفونت و آبریزش در ناحیه پشت بینی می شود.

درمان انحراف بینی

جراحی تنها روشی است که با انجام آن می توان مشکل انحراف بینی را به طور کامل و قطعی درمان نمود و در اصطلاح به آن سپتوپلاستی گفته می شود.

لازم به ذکر است که سپتوپلاستی یک جراحی درمانی بوده، فقط موجب رفع انحراف تیغه بینی می شود و هیچ تاثیری در رفع مشکل کجی ظاهری بینی ندارد. در صورتی که خواستار رفع همزمان مشکل انحراف بینی و ایرادات ظاهری این عضو هستید باید برای جراحی سپتورینوپلاستی که تلفیقی از دو جراحی انحراف بینی ( سپتوپلاستی ) و جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) است اقدام نمایید.

مزایای عمل انحراف بینی چیست؟

این جراحی درمانی دارای مزایای بی شماری است که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

  • نفس کشیدن بیمار با انجام این عمل جراحی راحت تر صورت می گیرد.
  • مشکلاتی همچون خروپف و آپنه خواب با این جراحی درمانی رفع می شود.
  • مخاط بینی به طور عادی از سینوس ها خارج شده و در نتیجه بیمار کمتر دچار عفونت های سینوسی می شود.
  • حس بویایی فرد بهبود می یابد.

پاسخ

15 − سیزده =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید