جراحی بینی کج

عمل جراحی بینی کج

جراحی بینی کج : در برخی مواد بینی افراد به دلیل برخورد ضربه و شکستگی یا بنا به دلایل مادرزادی از بینی کجی برخوردارند که ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار داده و فرد از این عارضه ناراضی است.

همانطور که گفته شد، عوامل مختلفی موجب کج شدن یا پیچ خوردگی بینی می شوند و برای درمان آن لازم است که ابتدا دلایل آن مورد بررسی قرار گیرد. بسته به اینکه چه عاملی موجب کج شدن بینی شده ، درمان به خصوصی برای آن در نظر گرفته می شود.

در بینی هایی که دچار عدم تقارن هستند، معمولا استخوان موجود در یک سوم بالایی بینی یا غضروفی که در دو سوم پایین بینی قرار دارد، منحرف می شود. در این شرایط ممکن است نوک بینی در مرکز تقارن قرار داشته باشد یا بالعکس.

در واقع در بینی های کج محور عمودی بینی در خط وسطی قرار نمی گیرد که علت اصلی آن برخورد ضربه و متمایل شدن نوک بینی به یک سمت صورت است.

افرادی که از بینی های کج برخوردارند، علاوه بر اینکه ظاهر بینی شان کج است، ممکن است دچار مشکلات تنفسی نیز شوند. زیرا زمانی که بینی به یک سمت متمایل می شود، راه تنفسی آن سمت را مسدود خواهد کرد. در این شرایط ترمیم بینی از اهمیت بیشتری برخودار است.

جراحی بینی کج

دلایل کج شدن بینی

 • انحراف خارجی بینی
 • پیچ خوردگی استخوان بینی
 • پیچ خوردگی غضروف بینی
 • انحراف داخلی یا سپتوم بینی

نحوه ترمیم بینی کج

معمولا نافرمی های بینی های کج مربوط به بدشکلی های موجود در میان استخوان بینی واقع در بخش فوقانی آن می باشند.

از آنجایی که تیغه میانی بینی به راحتی از استخوان بینی جدا می شوند، نسبت به ضربه حساس ترند. از این رو زمانی که استخوان بینی سر جای خود باقی مانده باشد ولی غضروف از آن جدا شده باشد، بینی کج به نظر خواهد رسید.

با انجام جراحی بینی می توان غضروف های نوک بینی را که در موقعیت اشتباه قرار دارند، بازسازی کرده و در جای درست قرار داد. همچنین می توان با شکستن و تراش دادن استخوان بینی، آن را سر جای خود قرار داد. برای این کار لازم است استخوان موجود در سمت راست و چپ بینی شکسته شود و مجدد آن را در بخش میانی قرار داد تا درمیان تمام قسمت های بینی تعادل برقرار نمود. ( جراحی استئوتومی )

 

جراحی بینی کج

 

سپتوپلاستی

اغلب ممکن است کجی بینی با انحراف تیغه آن نیز همراه باشد؛ البته این موضوع درباره همه بینی های کج صدق نمی کند. در این شرایط بیمار تحت جراحی قرار گرفته و علاوه بر ظاهر بینی انسداد یک طرفه بینی نیز برطرف خواهد شد.

استئوتومی

در واقع استئوتومی به شکستن استخوان بینی گفته می شود. طی این جراحی می توان علاوه بر کجی ظاهر بینی به درمان انحراف آن نیز پرداخت.

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

درست است که تبحر و تجربه جراح بینی بیشترین تاثیر در حاصل شدن بهترین و رضایت بخش ترین نتایج از جراحی بینی کج را دارد اما افراد برای دستیابی به نتایج مطلوب، عدم بروز عوارض جدی در خود و هرچه بهتر سپری شدن دوران بهبودی شان باید نکات و دستوالعمل هایی که در ذیل به آن ها اشاره شده است را انجام داده و به دقت رعایت کنند.

 • استراحت مطلق به جز در 24 ساعت ابتدایی ممنوع است زیرا این کار ممکن است موجب لخته شدن خون در پاهای بیمار و بروز یبوست در او گردد.
 • بیمار به هیچ عنوان طی روزهای ابتدایی نباید سر خود را به سمت پایین خم کرده یا فعالیت های سخت و پرفشار انجام دهد.
 • بعد از جراحی مقداری تورم در بینی بروز می کند که استفاده از ژل یخ یا کمپرس سرد تاثیر بسزایی در هرچه سریع تر فروکش کردن آن دارد؛ از همین رو توصیه دکتر مسعود رادمان ، جراح بینی رفسنجان به افراد این است که به مدت 3 روز هر نیم ساعت یکبار و هربار به مدت 15 دقیقه بر روی بینی خود کمپرس سرد گذاشته و در 3 روز بعدی همین کار را با کمپرس گرم انجام دهند.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی :

 • به منظور کاهش هرچه سریع تر ورم بینی و فرم گیری هرچه بهتر آن حتماً بر روی بینی تان چسب بزنید.
 • طی روزهای ابتدایی به میزان زیاد آبمیوه، میوه، سبزیجات و مواد حاوی فیبر فراوان میل کرده و از مصرف غذاهایی با میزان ادویه و نمک زیاد بپرهیزید.
 • بعد از 7 روز می توانید استفاده از لنز طبی را از سر بگیرید اما به هیچ عنوان تا 2 ماه نباید عینک بزنید.
 • رژیم غذایی تان را با غذاهای آبکی و نرم که نیاز به جویدن زیاد ندارند شروع کنید.
 • به صورت طاقباز خوابیده، از خوابیدن به پهلو خودداری کرده و هنگام خواب زیرسرتان دو بالشت بگذارید.

هزینه جراحی بینی کج

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان هزینه این جراحی با مطب تماس بگیرید و وقت مشاوره ای حاصل فرمایید. پس از بررسی میزان ایرادات بینی هزینه نهایی توسط جراح بینی محاسبه می شود.

پاسخ

2 + هفده =

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید