جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی یکی از انواع مدل های جراحی بینی است. به طور کلی جراحی بینی در رفسنجان با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود. به گفته دکتر مسعود رادمان ، بهترین جراح بینی کرمان ، در پروسه درمانی ایرادات عملکردی بینی چون مشکلات تنفسی و انحراف برطرف خواهد شد و در جراحی زیبایی بینی ایرادات ظاهری بینی چون کجی یا قوز اصلاح می شود. اما فرم نهایی بینی یکی از دغدغه های افراد ایست که قصد انجام عمل بینی طبیعی را دارند. تعیین شکل نهایی بینی، به سلیقه بیمار و میزان ضخامت پوست بینی بستگی دارد.

 

 

انواع فرم های جراحی بینی

 • بینی طبیعی

در بینی های طبیعی زاویه نوک بینی تا لب حدود 95 درجه است و هیچ قوسی در بینی ایجاد نمی شود.عمل بینی طبیعی  برای انواع بینی گوشتی و استخوانی مناسب است.

 • بینی فانتزی

در بینی های فانتزی قوس زیبایی به روی پل بینی ایجاد می شود و نوک بینی سر بالا تر از بینی های طبیعی خواهد بود. این جراحی تنها برای افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند مناسب است چرا که در بینی های گوشتی ، به دلیل اینکه ضخامت پوست شان زیاد است، ظرافت و هنر دست جراح به خوبی قابل مشاهده نیست ؛ بنابراین به افرادی که دارای بینی گوشتی هستند توصیه می شود، از انجام جراحی بینی فانتزی خودداری کنند و اقدام به جراحی بینی طبیعی نمایند. لازم به ذکر است در جراحی بینی فانتزی انتظار معقولانه ای از جراح بینی خود داشته باشید، چرا که بیش از حد کوچک شدن بینی علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی ندارد موجب بروز مشکلات تنفسی نیز خواهد شد.

 • بینی نیمه فانتزی

بینی های نیمه فانتزی حالتی بین بینی طبیعی و فانتزی را دارند. به این صورت که طبیعی بودن بینی حفظ خواهد شد اما قوس زیبا و کوچکی در بینی ایجاد می شود. این جراحی یکی از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی بینی می باشد. جراحی بینی نیمه فانتزی هم مانند جراحی بینی فانتزی، برای بینی های استخوانی مناسب است و به افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند توصیه نمی شود.

تفاوت عمل بینی طبیعی با فانتزی 

در عمل بینی به فرم طبیعی میزان فاصله نوک بینی تا لب بالایی حدود 90 درجه است ولی در جراحی بینی طبیعی این فاصله بیشتر است و نزدیک به 110 می شود. در شکل فانتزی پره های بینی کامل جمع شده اما در رینوپلاستی به شیوه طبیعی فرم جدید با دیگر اجزا صورت هارمونی و تناسب دارد و به فرمی نرمال عمل می شود و حالت غیر عادی به چهره نمی دهد. در رینوپلاستی فانتزی بر روی تیغه قوس وجود دارد و کمی سر بالاتر از جراحی بینی به شکل طبیعی است.

 

 

انواع بینی

یکی از مهم ترین فاکتور هایی که در نتیجه نهایی جراحی بینی طبیعی بسیار تاثیر گذار است، میزان ضخامت پوست بینیست که این ویژگی، بینی ها را به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی می کند.

 • بینی استخوانی

بینی استخوانی، پوست نازکی دارند و این امر موجب شده که از انجام هر نوع جراحی بینی ، نتایج مطلوبی کسب کنند. همچنین ساختمان بینی استخوانی از استحکام بالایی برخوردار است.

 • بینی گوشتی

بینی گوشتی پوست ضخیم تری نسبت به بینی های استخوانی دارند و غضروف این بینی ها ضعیف تر هستند. افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند همواره نگران برگشت بینی خود می باشند، اما امروزه با گرافت گذاری و تقویت غضروف بینی گوشتی، از برگشت پذیری و افتادگی نوک بینی جلوگیری خواهد شد.

جراحی بینی طبیعی برای چه افرادی مناسب است ؟

افراد زیر را می توان به عنوان مناسب ترین کاندیداهای عمل بینی طبیعی معرفی کرد:

افرادی که بینی گوشتی دارند 

برای انجام جراحی بینی فانتزی لازم است تغییرات زیادی به منظور سربالا کردن و ایجاد قوس در استخوان های بینی صورت بگیرد به همین دلیل بینی باید استخوان های قوی و مستحکمی داشته باشد. همچنین باید پوست بینی نازک باشد تا سایرین بتوانند تغییرات و ظریف کاری های ایجاد شده بر روی ساختمان بینی را مشاهده کنند. بینی های گوشتی نه تنها استخوان های قوی نداشته بلکه پوست ضخیمی نیز دارند که اجازه فرم دهی بینی به شکل فانتزی را به جراح بینی نمی دهد، لذا این افراد می بایست بینی شان را به فرم طبیعی جراحی کنند.

افرادی که فاصله لب و بینی شان زیاد است

زیاد بودن فاصله میان لب و بینی از زیبایی افراد می کاهد لذا این افراد باید از انجام جراحی بینی فانتزی که به دلیل سر بالا بودن نوک بینی منجر به بیشتر شدن این فاصله می شود خودداری کرده و برای جراحی بینی طبیعی اقدام کنند.

افرادی که صورت بزرگی دارند

ایده آل ترین فرم بینی فرمی است که بیشترین میزان تناسب را با چهره داشته باشد، به همین علت افرادی که اجزای صورت آن ها درشت است باید از جراحی بینی فانتزی خودداری کنند زیرا با انجام این پروسه به جای عمل بینی طبیعی ، سایز بینی تا حد زیادی کاهش می یابد.

آقایان

ملاک و معیارهای زیبایی آقایان و خانم ها با هم متفاوت است به طوریکه یک خانم هرچه صورت ظریف تر و اجزای کوچک تری داشته باشد زیباتر بوده ولی مردانی جذاب هستند که صورت آن ها استخوانی و درشت باشد. بینی فانتزی به دلیل کوچک بودن موجب بر هم ریختن تناسبات صورت مردان و کاهش جذابیت آن ها خواهد شد.

 

 

چه افرادی نباید جراحی بینی طبیعی را انجام دهند ؟

 • به خاطر داشته باشید اگر شما نوجوان هستید و در دوران بلوغ به سر میبرید نباید این عمل زیبایی را انجام دهید.
 • بانوانی که باردار هستند و یا به تازگی وضع حمل کرده اید بهتر است که تا مدتی از اقدام به عمل بینی طبیعی دست نگهدارید.
 • اشخاصی که برای بار دوم قصد دارند بینی خود را جراحی کنند بهتر است که تا گذشت مدت زمانی از پروسه اول صبر کنند و سپس برای عمل ثانویه اقدام کنند.
 • کسانی که بیماری های زمینه ای قلبی و مشکل انعقاد خون دارند بهتر است از عمل بینی پرهیز کنند.

بهترین سن جراحی بینی طبیعی

حداقل سن توصیه شده برای جراحی بینی :
به طور کلی، حداقل سن توصیه شده برای جراحی بینی 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران است. این به این دلیل است که بینی تا این سن به طور کامل رشد نکرده است. انجام عمل قبل از کامل شدن رشد بینی می ‌تواند منجر به نتایج ناپایدار شود و ممکن است نیاز به جراحی ثانویه در آینده باشد.
علاوه بر سن فیزیکی، بلوغ عاطفی نیز عاملی مهم است که باید در نظر گرفته شود. افراد باید قبل از انجام هرگونه عمل جراحی زیبایی، از جمله جراحی بینی، از نظر عاطفی برای تصمیم‌ گیری آماده باشند. آنها باید درک روشنی از اهداف خود برای عمل و خطرات و مزایای بالقوه آن داشته باشند.

حداکثر سن توصیه شده برای جراحی بینی :
نمی توان به طور دقیق گفت که هیچ حداکثر سنی برای جراحی بینی وجود ندارد، اما با افزایش سن، خطرات و چالش‌ های مرتبط با عمل افزایش می ‌یابد. افراد مسن بیشتر در معرض عوارضی مانند خونریزی، عفونت و مشکلات التیام زخم هستند. آنها همچنین ممکن است به دلیل تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن، نتایج مطلوبی از عمل نگیرند. بنابر این جراحی بینی طبیعی تا نهایتا حدود سن 55 سال پیشنهاد می شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید در هنگام تعیین اینکه آیا جراحی بینی برای شما مناسب است یا خیر، در نظر گرفته شود. این عوامل عبارتند از :
– سلامت کلی : افراد مبتلا به شرایط پزشکی خاص ممکن است کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی نباشند.
– سابقه مصرف دارو : برخی از داروها می ‌توانند با بیهوشی یا بهبودی پس از عمل تداخل داشته باشند.
– انتظارات واقع بینانه : مهم است که انتظارات واقع بینانه ای از نتایج جراحی بینی داشته باشید. عمل نمی‌ تواند بینی کامل ایجاد کند و ممکن است برخی از نواقص باقی بماند.
– مشاوره با جراح : بهترین راه برای تعیین اینکه آیا جراحی بینی برای شما مناسب است یا خیر، صحبت با یک جراح پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی است. یک جراح واجد شرایط می ‌تواند سن شما، سابقه پزشکی، اهداف شما برای عمل و سایر عوامل را ارزیابی کند و به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا عمل برای شما مناسب است یا خیر.

اقدامات قبل از جراحی بینی طبیعی

از جمله نکاتی که تمامی بیماران باید قبل از عمل بینی طبیعی رعایت کرده و به نتایج درخشان از آن دست یابند عبارتنداز:

بهترین جراح بینی را انتخاب کنید

برای اینکه نواقص بینی تان به طبیعی ترین شکل ممکن برطرف شده ، تغییرات افراطی در آن ایجاد نشود و بینی دچار مشکلات عملکردی نگردد لازم است تا زمان زیادی را برای انتخاب جراح بینی صرف نموده و بهترین جراح بینی طبیعی کرمان دکتر مسعود رادمان یا هر شهری که در آن سکونت دارید را انتخاب نمایید.

 • هنگام انتخاب جراح بینی حتماً از وجود ویژگی های ذیل در او اطمینان حاصل کنید:
 • با وجدان بودن : یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب فقط به منافع مالی خود فکر نکرده و جراحی بینی را تنها برای افرادی انجام می دهد که هم از نظر روحی و جسمی سالم بوده و هم از مطلوب بودن نتیجه جراحی برای آن ها اطمینان داشته باشد.
 • صرف زمان کافی برای بیمار : بهترین جراح بینی کرمان نه تنها قبل از جراحی بینی زمان کافی را برای آگاهی از انتظارات بیمار صرف می کند بلکه وضعیت روحی و جسمی او را نیز با پرسیدن سوال و تجویز آزمایشات لازم برای او به دقت بررسی می نماید.
 • اشراف بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی
 • تجویز عکسبرداری های لازم
 • داشتن قدرت تصور بالا
 • صبور و خوش برخورد بودن و غیره.

نکات مراقبتی قبل از جراحی بینی طبیعی را رعایت کنید

 • مطرح کردن تمامی توقعات و انتظارات منطقی با جراح بینی
 • عدم مصرف دخانیات، نوشیدنی های الکلی، قلیان، گیاهان دارویی و ویتامین ها به مدت 2 ماه قبل از جراحی بینی
 • انجام تمامی عکسبرداری ها و آزمایشات تجویز شده و تحویل آن ها به پزشک
 • میل کردن شامی شبک در شب قبل از جراحی بینی و استحمام در شب پیش از جراحی
 • عدم مصرف مواد غذایی به مدت 8 ساعت قبل از عمل بینی طبیعی و غیره.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی

بعد از جراحی عوارضی موقتی همچون کبودی و تورم در بینی بروز می کند که برای سریع تر برطرف شدن این عوارض و بهتر سپری شدن دوران بهبودی می توان نکات زیر را انجام داد:

 • به دلیل وجود آثار مواد بیهوشی داشتن احساس سرگیجه بعد از جراحی بینی طبیعی است.
 • سر را با گذاشتن چند بالشت در هنگام خواب بالا نگه داشته، طاقباز خوابیده و از خوابیدن به پهلو اجتناب کنید.
 • در 3 روز ابتدایی کمپرس سرد یا ژل یخ بر روی بینی گذاشته و در 3 روز بعدی کمپرس گرم بگذارید.
 • برقراری رابطه جنسی در دو هفته ابتدایی بعد از جراحی موجب تشدید ورم موجود در بینی می شود، لذا در این مدت زمان از برقراری رابطه زناشویی اجتناب نمایید.
 • آبمیوه طبیعی و تازه نوشیده و از خوردن موادغذایی سفت بپرهیزید.

عوارض بینی طبیعی 

جراحی بینی طبیعی یک روند تهاجمی و در عین حال ایمن است زیرا بایستی توسط بهترین جراح بینی دکتر مسعود رادمان در رفسنجان صورت بگیرد. این امر موجب می شود میزان عارضه های احتمالی پس از عمل بینی طبیعی را به حداقل برساند. همانطور که اطلاع دارید عمل بینی در حیطه درمانی و زیبایی کاربرد دارد که عمده اقدامات این روش در زمینه زیبایی بوده و بیشترین کاندید را به خود اختصاص داده است. عوارضی همچون کبودی ، تورم ، التهاب و سرگیجه اولیه از عارضه های اجتناب ناپذیر این روند به شمار می آید.

جراحی بینی طبیعی بهتر است یا نیمه فانتزی

اگر در انتخاب فرم مناسب بینی خود به تزلزل دچار شده اید و نمی توانید یکی از فرم ها را برای بینی خود برگزینید ، بهتر است به بهترین پزشک مراجعه کرده و با معاینه فیزیکی ایشان مدلی مناسب را برگزینید. با توجه به اینکه جراحی بینی طبیعی تنها در خصوص رفع نقص ها و ایرادات بینی زیباجویان انجام می شود ، پزشک طی انجام آن از اعمال تغییرات اضافه و ایجاد قوس در بینی شخص اجتناب می کند. این فرم بینی به این جهت که تغییرات بسیاری در استخوان بینی و کل آن رخ نمی دهد ، به راحتی قابل ترمیم بوده و با عدم رضایت فرد از نتیجه این پروسیجر ، بدون هیچ گونه نگرانی و استرسی ، بینی شخص مجددا جراحی می شود. در صورتی که عمل ترمیمی در فرم نیمه فانتزی ، با ایجاد قوس و سربالا بودن نوک بینی ، به راحتی انجام نمی شود و جراح طی آن پیوند غضروف انجام می دهد. با تغییر فرم بینی در آینده ، جراحی بینی طبیعی ، گزینه مناسب تری می باشد و در واقع باید گفت که انتخاب فرم بینی به اهداف ، سلیقه و زیبایی شناسی پزشک بستگی دارد. در پایان بهتر است بگویم که برای این تصمیم ، به پزشک خود اعتماد کنید زیرا پزشک ، با تجربه بالای خود ، کمک بالایی به مراجعین و انتخاب فرم مناسب خواهد کرد.

بهترین زمان جراحی بینی طبیعی

داوطلبان خوبی که می خواهند نتایج خوبی از جراحی بینی بگیرند ، لطفاً بدانند که عمل در بهترین زمان انجام می شود. جراحان برای انتخاب زمان مناسب عوامل زیادی را در نظر می گیرند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

بلوغ جسمانی : از بدو تولد تا 18 سالگی ، زمانی است که فرد به بلوغ جسمانی می رسد. به این ترتیب برخی از قسمت های صورت و بدن از جمله بینی ، پس از تولد به رشد خود ادامه داده و به شکل نهایی خود می رسد . برای جراحی بینی طبیعی مهم است که فرد این مرحله را به طور کامل طی کرده باشد.

 بلوغ فکری : کاندیدای عمل طبیعی بینی علاوه بر رشد جسمی و ذهنی خود باید از بلوغ فکری نیز برخوردار باشند . این بدان معناست که تصمیم او نباید به دلیل حسادت یا سایر دلایل مشابه باشد.

پس از برخی بیماری ها : افرادی که به جراحی بینی علاقه مند هستند ممکن است بیماری هایی داشته باشند که از جراحی جلوگیری می کند.  بنابراین زمانی که فرد همچنان درگیر بیماری است ، زمان مناسبی برای رینوپلاستی محسوب نمی شود. در این شرایط جراح بینی از متقاضیان می خواهد که ابتدا اقدامات لازم را برای درمان بیماری فعلی انجام داده و پس از بازگشت به سلامت کامل ، جراحی بینی انجام دهد. 

جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی طبیعی

در حین مشاوره ؛ یک جراح خوب ، بینی و سایر قسمت های صورت داوطلب را معاینه می کند. علاوه بر این ، از آنجایی که شکل بینی ، پوست و غضروف ها بر روی نتایج جراحی  تاثیرگذارند ، جراح با در نظر گرفتن فاکتورهای بینی شخص مراجعه کننده ، نتایج حاصل ازعمل بینی را به فرد خواهد گفت

هزینه جراحی بینی طبیعی

هزینه عمل بینی طبیعی به عوامل مختلفی بستگی دارد که به هیچ عنوان نمی توان پیش از بررسی های مورد نیاز ، مبلغ دقیقی را برای آن مشخص نمود. از این رو بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر طی جلسه ویزیت و مشاوره ، با جراح بینی منتخب خود از قیمت واحد این پروسیجر اطلاع حاصل کنید.

پاسخ

19 − 5 =

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید